Kuidas liituvad sõnad „ekspert”, „audiitor” ja „maakler”?

Täna heidame pilgu ühele liitsõnade moodustamise viisile. Kui läheme metsa, kus kasvavad kuused, siis ütleme selle kohta kuusemets. Kui istutame mingi hulga lilli ühte kohta kokku, siis nimetame seda lillepeenraks. Kohta, kus bussid võtavad inimesi peale, kutsutakse sõnaga bussipeatus. Ometi kasvab kuusemetsas tavaliselt rohkem kui üks kuusk, peenrale istutatakse ühe lille kõrvale sageli veel mitu ja peatuses tavatseb inimesi peale võtta päeva jooksul mitu bussi. Kas märkasid, hea lugeja, et nendes liitsõnades on täiendsõna (kuusk, lill, buss) ainsuses, kuigi sellega tähistatud asju on mitu? See on üks eesti keelele omane tahk – ainsuslik sõna suudab väljendada meie keeles ka mitmust.

Seesuguseid näiteid on täis kogu meie keel ja kõik selle valdkonnad. Klassikasse kuuluvad tikutops ja raamaturiiul. Majandusvaldkonnas on kuluaruanne ja arvevabrik, kulinaarias kondijahu ja rosinasai, IT-alal arvutihooldaja ja andmekogum, õigusvaldkonnas maksudokument, automaailmas autoremont ja rehvivahetus, kunstivaldkonnas pintslikarp ja maalikogu jne jne.

Samasse rühma kuuluvad ja samade reeglite järgi käituvad liitsõnad, kus täiendsõna näitab ametit ja põhisõna mingit kogumit või ala. Nii ütleme kokakool, pagariäri, modelliagentuur, tislerifirma, advokaadibüroo, arstituba, juhikoolitus jne.

Alati ei tundu ainsuslik vorm sobivat ja selle kõrval võib kasutada ka lahkukirjutatud kujul mitmuslikku sõna. Nii eelistatakse öelda mitmusliku täiendsõnaga traktoristide kool, maalrite agentuur, õpetajate tuba, kunstnike firma. Ka eelmises lõigus nimetatud sõnadega saab moodustada mitmusliku vormi (kokkade kool, modellide agentuur jne), kuid kui ainsus tundub ka sobivat, siis tasub valida just viimane – ikka sellesama armsa omapära süsteemipärase hoidmise pärast.

Üks asi on mõlemas vormis sõnade puhul sama. Põhisõnale eelnev sõna on omastavas käändes.

Juba mõnda aega levivad meie keeles kolm uuemat sõna, mis tikuvad aga teises käändes liituma. Ilmselt inglise keele tõttu tahetakse liita nimetavaliselt ekspert, audiitor ja maakler ja nende mõjul omakorda haldur. Nii on meil ekspertrühm, audiitorkogu ja maaklerettevõte, millele lisandub viimasel ajal ka haldurfirma. Nagu advokaadibüroo ja kokakooli puhul, nii on ka siin tegu kogumitega, kuhu kuulub rohkem kui üks ametimees. Järelikult peab siin kehtima omastavalise liitumise reegel ja õige on eksperdirühm ja -komisjon, audiitorikogu ja -komitee, maakleriettevõte ja -äri ning haldurifirma. Kui see ei tundu sobivat, võib kasutada mitmuslikku täiendit ja kirjutada ekspertide rühm, audiitorite kogu, maaklerite ettevõte ja haldurite firma. Nimetavaline liitumine ei ole aga praeguste sõnamoodustuse reeglitega kooskõlas ja seda tasub vältida.


Eelmine
Kas nimepanek on ainult nimepanija enda asi?
Järgmine
Turuleminek

Sellel postitusel on 6 vastust

tJLwPHDAU
GhapSwIef
3. november 2019
hmWepzySBAf
kOKYeqmMy
3. november 2019
MyTOdNrkhYzU
ENPlSeVrOyun
22. detsember 2019
rboFLgRlQHO
AzhoEkQJBy
22. detsember 2019
VCPWdalRhpoOQwYn
iqMEhNjsDSmvAGzn
17. veebruar 2020
cPbasNKnYGmlBQF
WKaupZvLPgXmloV
17. veebruar 2020
Email again: